Malkų kapojimas

Malkų kapojimas – ne tik sunkus fizinis darbas, net ir kažkuo patrauklus, net azartiškas užsiėmimas. Todėl, nors malkoms pjauti ir kapoti dažniausiai naudojame benzininį ar elektrinį pjūklą bei kirvį, atsiminkime ir kapojimo specialiu kirviu taisykes.

Malkos kapojamos skėlikliu (sunkiuoju kirviu, skaldymo kirviu). Skėliklis tik skelti. Skėliklis už kirvį gerokai sunkesnis (3-4 kg), yra bukas ir ilgakotis. Skėliklio geležtės kampas – 40-60°. Ašmenys siauri – 7-8 cm. Patikimas yra uosinis, klevinis, beržinis kotas. Ąžuolinis kotas prastai „gesina” smūgį – „rankos džiūsta”. Kirvakotis turi būti tiesus, 70-90cm ilgio.

Kirvio galvutė prie koto tvirtinama mediniu ar metaliniu kaiščiu. Labai patikimai pritvirtinti galima metaline rankove. Ji tvirtinama prie viršutinės kirvakočio dalies, prakišama pro ovalinę ertmę. Darbas skėlikliu efektyvus dėl dviejų priežasčių. Pirma, dėl didesnės jo masės. Masyvaus didelės kinetinės energijos skeliklio smūgis yra stipresnis. Antra, dėl kirvio galvutės formos. Skėliklio galvutės forma didžiąją smūgio jėgą nukreipia medienos plaušams atskirti. Kirvis daugiau pjauna, nei skelia.

Prieš darbą kirvakotį visada reikia išmirkyti. Taip dirbsite saugiau. Malkos kapojamos ant didesnio nei skaldomųjų malkų skersmens kaladės. Kapojimo kaladė parenkama iš labai šakotos kamieno dalies. Šakos lyg varžtai medieną suveržia. Nenukertamos ir iš kamieno išsikišusios šakelės: paėmus už jų bus patogu pernešti. Ilgai tarnaujančios kapojimo kaladės viršus būna išvagotas kirčių, tačiau nesuskyla. Nereikia gaišti laiko tvirtam kaladės pastatymui. Ji prilaikoma viena ranka, antrąja kertama. Prieš pat kirvio smūgį kaladę prilaikanti ranka atitraukiama.

Net ir pusžalėje kaladėje galima pastebėti greta šerdies esančius skilinėjimus. Kertama lygiagrečiai šioms skilimo linijoms. Skaldymo naujokai visada bando kaladę pirmiausia perskelti. Tačiau dideles kalades visada paprasčiau pirma apkirsti pagal perimetrą. Smūgio metu skėliklis neturi kaladėje įstrigti. Skaldymo kirvis nuo neperskeltos kaladės atšoka. Todėl jo geležtė turi būti ne aštri, o pakankamai buka.

Sunkiai skylanti kaladė su įstrigusia kirvio geležte apverčiama ir kirvio pentimi trekiama per kapojimo kaladę. Tokį veiksmą atlikti paprasta su kirviu, bet ne su skėlikliu. Lengviau malkas skaldyti šaltyje: suledėję medžio plaušai ne plyšta, o skyla. Didelės kaladės skeliamos įkalamu metaliniu pleištu. Šakota kaladė kertama išilgai šakos nuo tolimiausiojo šakai kaladės paviršiaus krašto.

Smulkios šakos kertamos, siauros kaladėlės skeliamos kirviu. Skėliklis reikalingas jei ruošiate didesnį malkų kiekį. Mažesnės apimties skaldymams pakanka kirvio. Galima visas malkas skaldyti ir paprastu kirviu. Tam būtinos trys sąlygos: neturite skėliklio, bet turite daug laisvo laiko ir sveikatos. Praktika patvirtina, kad geriausios yra 8-10 cm storio malkos. Jos dega ilgai, vienoda liepsna, sudega visiškai. Susisukusią, šakotą medieną kapoti sunku ir nesaugu. Atkirskite mažas pliauskeles, nekirskite skersai šakų.

Visų rūšių medienos kalades reikia skaldyti joms dar neišdžiuvus.